25-lecie BMP na Słowacji

Drukuj
Opublikowano

 W dniach 17 – 19.04.2015 grupa przedstawicieli Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce odwiedziła Koszyce w związku z obchodami 25-lecia powstania Bractwa Młodzieży Prawosławnej na Słowacji. W jubileuszu uczestniczyli również członkowie bractw z Ukrainy oraz Czech.

 W sobotę po dotarciu na miejsce dzień rozpoczęliśmy Świętą Liturgią, w cerkwi p.w. św. Jana Miłościwego, którą celebrował opiekun duchowy bractwa z Ukrainy o. Viktora Palosh wraz ze Słowackimi opiekunami bractw. Po nabożeństwie głos zabrała Przewodnicząca BMP na Słowacji – Jozka Polakovicowa,

następnie o. Viktor przeczytał list życzeniami, który skierował do młodzieży arcybiskup mukaczewski i użhorodzki Teodor. Również swoje słowo do młodzieży i duchowieństwa skierowała Przewodnicząca BMP
w Polsce Marta Całpińska podkreślając wyjątkowe znaczenie pracy z młodzieżą oraz życząc zebranym niegasnącego zapału do pracy, odwagi w podejmowaniu działań oraz silnej wiary w Bożą pomoc. Następnie wszyscy zgromadzeni w cerkwi wierni udali się do pobliskiej restauracji na obiad, który uświetnił występ młodzieżowego chóru. Bratczykowie ze Słowacji zaprezentowali uczestnikom prezentacje o historii, działalności oraz planach na przyszłość. Oczywiście nie zabrakło też wspólnego śpiewania i integracji, która zakończyła tę część obchodów. Późnym popołudniem udaliśmy się ponownie do koszyckiej cerkwi aby uczestniczyć w nabożeństwie wieczornym. Po modlitwie zmęczeni całonocną podróżą udaliśmy się na nocleg do słowackich rodzin, które przyjęły nas niezwykle gościnnie.

Niedzielę, rozpoczęliśmy Świętą Liturgią, celebrowaną przez proboszcza koszyckiej parafii. Proboszcz w swojej wypowiedzi kończącej nabożeństwo zwrócił się do nas aby podziękować, że mimo tak dużej odległości jaka dzieli Koszyce i Białystok, nie zniechęciliśmy się i przyjechaliśmy na tak ważne dla miejscowych wiernych i młodzieży obchody. Wspomniał również o św. Górze Grabarce, która jest dla niego miejscem szczególnym, pełnym wspomnień oraz źródłem energii i motywacji do działania, którą ma w sobie do dziś. Po św. Liturgii wraz z członkami bractwa z Koszyc udaliśmy się na obiad i popołudniowe zwiedzanie miasta.

 Niestety co dobre szybko się kończy i tak było tym razem. Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować braciom Słowakom za tak wspaniałe i ciepłe przyjęcie, za nocleg oraz wszystkie miłe słowa jakie usłyszeliśmy w czasie pobytu w Koszycach. Mamy nadzieję, że spotkamy się już niedługo np. na XXXVI Paschalnej Pielgrzymce na św. Górze Grabarce, na którą raz jeszcze zapraszamy !!!


           

Copyright © 2012-2013 Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wszelkie prawa zastrzeżone.