Europejskie Dni Młodzieży Prawosławnej w Rumunii

Drukuj
Opublikowano
W dniach 4-7 września br. w Cluj – Napoca odbywają się Europejskie Dni Młodzieży Prawosławnej pod hasłem „Razem dla przyszłości Europy”.

Udział w uroczystościach biorą przedstawiciele młodzieży z 18-stu krajów (Jordanii, Gruzji, Palestyny, Syrii, Turcji, Ugandy i innych). Najliczniej reprezentowana jest młodzież rumuńska, która  przybyła z  poszczególnych diaspor  Patriarchatu Rumunii min. Włoch, Hiszpanii, Portugalii i innych. Nie zabrakło również młodzieży z poszczególnych diecezji Cerkwi rumuńskiej.

Po przybyciu i zakwaterowaniu uczestników w kampusie uniwersyteckim Hasdeu, w godzinach wieczornych miała miejsce uroczysta inauguracja spotkania.

Na placu katedralnym Avram Iancu zebrało się około sześć tysięcy osób. Uroczystość rozpoczęła się wspólną modlitwą i hymnem Rumunii.
Po tym, głos zabrali: Jego Świątobliwość Daniel – Zwierzchnik Patriarchatu Rumunii, Jego Eminencja Andrzej – Metropolita Cluj, Maramures i Salaj, wystąpili również przedstawiciele władz państwowych , lokalnych oraz rektorzy miejscowych uczelni.

W trakcie uroczystości, przedstawiciele poszczególnych delegacji, posadzili pamiątkowe drzewo oraz pozdrowili zebranych.

Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą wieczorną oraz kazaniem rumuńskiego arcybiskupa Europy Zachodniej Józefa.

Po oficjalnym rozpoczęciu, na Placu Zjednoczenia, odbył się koncert Ilinci Bacila oraz grupy Holograf.

Delegację Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej tworzy grupa 25 osób młodzieży i trzech duchownych.

za: www.cerkiew.pl

 

 

Copyright © 2012-2013 Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wszelkie prawa zastrzeżone.