Białowieża i okolice

Tyle piękna! A w samym sercu Białowieży nasz ośrodek, do którego serdecznie zapraszamy!

Wypoczynek w Ośrodku BMP

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Ośrodek położony jest na skraju Puszczy Białowieskiej. Na granicy terenu Ośrodka przepływa rzeka Narewka.

Do dyspozycji gości są stara, drewniana chata z XIX w. z nowocześnie wyposażoną kuchnią i dwiema jadalniami: małą mieszczącą 15-20 osób oraz dużą mieszczącą 50-60 osób. W drugim budynku dostępne są sala konferencyjna, pokoje dwu- i trzyosobowe oraz łazienka i aneks kuchenny. Na terenie Ośrodka znajduje się wyznaczone miejsce na ognisko.

 

Czytaj więcej...

Obóz roboczy - Białowieża 2013

 
Zakończono obóz roboczy w Białowieży. Przez siedem dni w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym BMP w Polsce trwały prace remontowe i generalne porządki.
 
Zdjęcia są dostępne pod adresem: link.
 

Nasz ośrodek

 

 

OŚRODEK WYPOCZYNKOWO-SZKOLENIOWY BMP W BIAŁOWIEŻY

 

 

   Białowieża wielu ludziom kojarzy się jedynie z puszczą, parkiem narodowym i żubrami. Dla Bractwa jest czymś więcej. Znajduje się tu mianowicie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy BMP. Jego historia nie jest długa, liczy zaledwie kilkanaście lat, jednak dla wielu na pewno zapisał się jako miejsce szczególne. Głównie dla tych, którzy przyczynili się do jego powstania.
    Początki ośrodka datuje się na połowę lat osiemdziesiątych, kiedy to zrodziła się potrzeba posiadania własnej bazy obozowej. Głównymi pomysłodawcami, a zarazem pierwszymi budowniczymi byli Eugeniusz Czykwin, Jarosław Charkiewicz i Mirosław Matreńczyk. Wybór lokalizacji Ośrodka nie był przypadkowy. Sama Białowieża z racji swego osobliwego położenia i specyficznego mikroklimatu jest miejscem szczególnym, docenianym przez naukowców i turystów z wielu zakątków świata. Teren Ośrodka otaczają ze wszystkich stron same atrakcje. Ok. 100 m. od zabudowań rozpoczyna się puszcza. W pobliżu swój początek ma ścieżka turystyczna "Żebra żubra". Ciągnie się ona przez ok. 5 km pośród prastarych drzew, przez bagna i uroczyska. Po przeciwnej stronie Ośrodka znajduje się skansen z zabytkami podlaskiej architektury - wiatrakami, chatami i czasownią. Kolejną atrakcję stanowi przepływająca na granicy terenu Ośrodka rzeka Narewka. Tyle o otoczeniu.
    Obecnie na Ośrodek składają się trzy budynki. Pierwszy to stara, drewniana chata z XIX w. kryta gontem. Znajdują się w niej dwa pokoje mieszkalne, sala konferencyjna i w pełni wyposażona kuchnia. Drugi budynek składa się z trzech segmentów. Pierwszy zawiera salę konferencyjną, pozostałe dwa - po cztery dwuosobowe pokoje mieszkalne. Każdy segment posiada łazienkę. Trzeci budynek na razie jest pusty, ale w przyszłości będzie pełnił "niebagatelną" funkcję dla całego Ośrodka. Powstanie w nim sauna. Na terenie Ośrodka znajduje się także staw, jednak w obecnym stanie nie może pełnić funkcji rekreacyjnych. Obecnie Ośrodek jest wykorzystywany jedynie w okresie letnim. Organizowane są w nim obozy dziecięce i młodzieżowe, szkolenia i konferencje w ramach Bractwa lub spoza niego. Ośrodek odwiedza również młodzież zagraniczna w ramach wymian międzynarodowych organizowanych przez BMP. Dotychczasowy rozwój Ośrodka nie byłby możliwy bez pomocy sponsorów. Budowa wspierana była przez: Światowa Radę Kościołów, Fundacje Osób Niepełnosprawnych, firmę ANEKS z Białegostoku, MAKSUD z Bielska Podlaskiego, Urząd Gminy w Białowieży i Narewce oraz szereg innych instytucji i osób prywatnych, którym serdecznie dziękujemy.Obecnie planowane są nowe inwestycje mające na celu dalszy rozwój i rozbudowę Ośrodka. Przede wszystkim dużo pracy będzie wymagała renowacja starej chaty: uszczelnienie dachu i ścian, założenie ogrzewania, a tym samym przystosowanie jej do całorocznej eksploatacji.    

 

Dalsze marzenia związane z planowaną rozbudową wymagają jednak wielkich nakładów finansowych, bez których rozwój tego miejsca nie jest możliwy. Dlatego też zwracamy się do Was , Drodzy Przyjaciele, z serdeczną prośbą o pomoc finansową, która wspomoże dalszą rozbudowę naszego Ośrodka. Z pewnością część z Was była w tym miejscu i uczestniczyła w bractwowych obozach odbywających się w Białowieży. Na pewno podobało Wam się tutaj. Aby tak było w przyszłości i aby rozbudowa tego miejsca dobiegła w niedługim czasie końca prosimy o Waszą pomoc. Nawet niewielkie datki, którymi nas wspomożecie, będą ogromną cegiełką włożoną w stworzenie bazy obozowej z prawdziwego zdarzenia, dzieciom i młodzieży.

Copyright © 2012-2013 Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wszelkie prawa zastrzeżone.